Hlavní stránka // Co je to Bitcoin?

Základní informace

Bitcoin je platební síť a zároveň název pro měnu v ní používanou (přesněji řečeno kryptoměnu). Koncept byl představen v roce 2008, začal fungovat hned na začátku roku 2009 a tvůrcem/autorem/vynálezcem je osoba či skupina osob, vystupující jako Satoshi Nakamoto, která dodnes zůstává striktně v anonymitě. Ačkoliv tato virtuální měna zažila i silné krátkodobé procentuální propady hodnoty, z dlouhodobého hlediska její cena stále roste a proto je čím dál oblíbenější a populárnější nejen jako platební prostředek, ale i jako objekt investic. Míst, kde se jím dá platit neustále přibývá, existují velké burzy pro je směnu a rozmáhají se i takzvané BitcoinATM, což jsou stroje podobné bankomatům, které vám umožní nákup i prodej BTC za hotovost.

Na rozdíl od standartních světových měn, kde si banky nové peníze tisknou dle libosti, čímž vlastně snižují hodnotu těch, které jsou již v oběhu, Bitcoin má jasně daný maximální objem prostředků v síti (21 milionů, přesněji řečeno 20 999 999,9769). V době psaní tohoto článku je v oběhu přes 16 261 000, nové mince se uvolňují průběžně a přesně daným tempem a onoho maximálního limitu bude dosaženo v roce 2140. Více o tom, kde se nové Bitcoiny berou, si řekneme na stránce Těžba – tak se totiž tomu procesu říká.

 

Decentralizace a anonymita

Jednou z hlavních výhod kryptoměn, jichž je Bitcoin neikoničtějším zástupcem, je takzvaná decentralizace. Znamená to, že tento platební prostředek nemá žádnou nadřazenou autoritu, která by byla schopna jej kontrolovat a ovládat, protože vlastně není nikde centrálně umístěn. Je totiž doslova celosvětový! Pro příklad: k účtu vedenému v CZK se dostanete díky internetu prakticky všude, i v zahraničí jej můžete směnit a někde s českými korunami i přímo platit. I tak ale stále Váš účet je pod kontrolou České Národní Banky (ČNB), která nad ním má faktickou kontrolu. Pokud se z jakýchkoliv příčine rozhodne obstavit Vám jej a zablokovat tím prostředky, nemůžete s tím nic dělat. Bitcoin ale žádnou takovouto nadřazenou instituci nemá. Nikdo, dokonce ani sám Satoshi Nakamoto, nemá svrchovanou moc nad prostředky v síti, nemůže blokovat transakce a zabavovat Bitcoiny na účtech. Prakticky to znamená, že pokud má člověk uložené peníze v BTC, pokud by se například ve své zemi stal stíhaným za nevhodné politické názory a musel prchnout, namůžeme mu je tamní banka zablokovat, na rozdíl od národní měny v té zemi používané.

Druhá zásadní věc je anonymita. K vlastnění Bitcoinové peněženky nemusíte nikde zadávat své údaje. Pokud tedy dodržujete zdravé zásady kyberbezpečnosti, nikdo nikdy se nedozví, komu vlastně onen účet patří. Žádné jméno, adresa, nic takového.

Stručně shrnuto, pokud si hlídáte své údaje, nikdo se nemůže dozvědět kolik peněz v Bitcoinu máte a ani vám na ně nemůže nikdo sáhnout.

 

Peer-to-Peer a Blockchain

Bitcoinová síť je takzvaně „peer-to-peer“, což znamená, že při platbě nevyužíváte žádného prostředníka ve formě banky, jako je tomu u plateb standartních měn (ano, sice vy platíte kreditkou přímo za službu, ale ty peníze i v takovém případě protečou přes banku, která má možnost je klidně i zablokovat, když to uzná za vhodné). Prostředky ve schématu peer-to-peer jdou přímo od momentálního vlastníka k adresátovi platby. Transakce sice potvrzují tzv. těžaři, ale fakticky je nijak nemohou ovlivnit. K zabezpečení těcho transakcí slouží kryptogafie, která navíc umožní využívat jen a pouze ty peníze, které člověk skutečně má. Není možné tedy je nějak padělat nebo s nimi platit dvakrát. Výhodou této technologie je zároveň absence „potenciálního slabého článku“ řetěžce, který by v případě svého výpadku celý proces znemožnil. Když například klekne platební brána, přes kterou posílate platbu kartou na e-shop, máte smůlu, i když vy peníze máte a obchod na ně také čeká. Platbu v peer-to-peer nezávisle na sobě totiž potvrzuje těžařů více a čistě teoreticky, stačí jeden jediný, aby síť fungovala. A vzhledem k tomu, že stačí obyčejný počítač a těžařem může být kdokoliv, je až absurdně nereálné, aby jejich počet klesl do tak malých čísel.

Všechny platby jsou totiž navíc evidovány v souhrné databázi zvané Blockchain. Do té se přidávají nové a nové bloky transakcí, které ovšem nepřepisují ty staré, ale vrství se. V každém bloku najdete i transakce z předchozích, čímže se vlastně neusále znovu a znovu potvrzují, tím pádem je prakticky nemožné nějakou padělat. Bylo by k tomu třeba ovládat více než polovinu celosvětového výkonu sítě, což je v podstatě nemožné.

Blockchain je tím pádem jako jakási stále doplňovaná veřejná účetní kniha, kde lze dohledat všechny transakce, ne však jména majítelů účtů.

 

Peněženky a uchovávání Bitcoinu

Stejně jako normální peníze, i Bitcoin musíte někde mít a odněkud ho musíte „vytáhnout“, když s ním chcete platit. Bitcoinová pěněženka je čistě technicky vzato pouze kombinace dvou kódů: BTC adresy o délce 27-34 znaků a takzvaného privátního klíče (což je prakticky heslo, ovšem s velmi specifickým významem a použitím). Aby jste ji ale mohli prakticky využívat, potřebujete nějaký druh manageru. Těmto systémům se často říká (ne tedy úplně přesně) také Peněženky a existují v několika variantách.

Lokální je umístěna formou programu přímo ve vašem počítači (případně smartphonu). V případě použití takového řešení je ale kriticky nutné mít skutečně bezpečný počítač (smartphone). Někdo dokonce říká „mít ho jen na tu peněženku“.  Určitě se to nedporučuje, pokud skutečně neovládáte principy kyberbezpečnosti. V případě infikace počítače totiž hrozí ztráta údajů k účtu a tím pádem následně i samotných Bitcoinů.

Webová/online je jakousi obdobou internetového bankovnictví. Je asi nejčastěji rozšířená mezi lidmi, kteří se zajímají o kryptoměny, ale jsou běžní uživatelé. Je snadno dostupná skrze webový prohlížeč a kombinaci uživatelského jména a hesla. My osobně využíváme a můžeme doporučit československý Arbolet, který nabízí krom funkce peněženky i investiční možnosti a je zároveň médiem a zdrojem informací. A přitom se dá označit za vrůstající hvězdu s top potenciálem na mezinárodní scéně a má v plánu několik velmi zajímavých podprojektů. Takže zvlášť pro nováčka ve světě BTC ideální volba. Rozšířená je ale například i mezinárodní blockchain.info. Obecně asi hlavní nevýhoda online peněženek je, že nemáte kontrolu nad svými privátními klíči, ty totiž drží provozovatel tohoto online systému.

Trezor je ultimátní bezpečnostní offline řešení. Jedná se o malý strojek, který funguje jako dedikovaná peněženka a připojuje se k počítači. Když je připojen, můžete přijímat a odesílat transakce a prostředky, když je ale odpojen, nemá nikdo žádnou možnost se k vašim Bitcoinům dostat. Další zajímavost na trezoru je, že jedním z jeho autorů/vynálezců je čech Marek Palatinus.

 

Dohledatelnost a Mixer

Pokud znáte adresu peněženky, jemožné do ní skrze blockchain nahlédnout, projet si její pohyby, zjistit příchozí a odchozí platby a vysledovat zdroj peněz. Možná si teď říkáte, jaká je to pak anonymita?! Vždyť když zná adresu mé pěněženky, má tím pádem všechno jako na dlani! Ano i ne. Existují totiž služby zvané „Mixery“ které dělají přesně to, co mají v názvu. Mixují Bitcoiny. Pokud pošlete platbu přes mixer, vezmou Vaše BTC a náhodně je pošlou v ekvivalentní hodnotě na jinou transakci, zatímco vaší platbu realizují pomocí BTC jiného klienta. Tím se zajistí efekt, kdy platby proběhnou v pořádku, ale nedá se vysledovat účet původního vlastníka.

Na druhé straně je vysvědovatelnost skvělý argument proti zlým jazykům, kteří tvrdí, že Bitcoin je špatný, protože umožňuje anonymní obchody drogových kartelů, překupníků se zbraněmi a podobných kriminálních živlů.  Za prvné, mnohonásobně větší množství těchto nekalých aktivit probíhá za pomocí „starého dobrého amerického dolaru“ a za druhé, takovýchto velkéých transkakcí v řádu mnoha milionů v síti není tolik a dali by se relativně snadno dohledat, ať už proběhli s mixérem nebo bez. A v takovém případě by pak díky Blockchainu vyplulo na povrch celé účetnictví této kriminální organizace, což je samozřejmě něco, co nebudou riskovat.

 

Nightwolf

BTC - Gamer tým.